عضویت در کانال تلگرام آرگو

یاقوت سرخ کاترین کبیر

یاقوت سرخ کاترین کبیر

منشأ نامگذاری

یاقوت سرخ کاترین کبیر، یاقوتی به وزن 398.72 قیراط بوده که بر بالای تاج سلطنتی روسیه نصب شده است. این جواهر به منظور تاج گذاری کاترین کبیر در سال 1762 طراحی و ساخته شد. این تاج سلطنتی پس از کاترین کبیر در تمامی مراسم تاجگذاری پادشاهان سزار تا زمان آخرین سزار روس یعنی نیکولاس دوم در سال 1896 حضور داشت و مورد استفاده قرار گرفت.

ویژگی های یاقوت سرخ کاترین کبیر

وزن یاقوت سرخ کاترین کبیر 398.72 قیراط، نیمه پولیش خورده، تقریبا به شکل گلابی، با رنگ قرمز خونی بوده که بر بالای تاج سلطنتی کاترین کبیر نصب شد.

همانند تمامی یاقوت های سرخی که از زمان های گذشته در گنجینه های جواهرات خاندان های سلطنتی در سراسر جهان یافت می شود، یاقوت سرخ کاترین کبیر نیز یک یاقوت سرخ نبوده بلکه اسپینل است. در زمان های گذشته که دانش گوهرشناسی و زمین شناسی پیشرفت چندانی نکرده بود، اسپینل ها با گوهرهای دیگر اشتباه گرفته می شدند.

یاقوت سرخ کاترین کبیر

 هر گوهر قرمز رنگی که در آن بارقه های آتشین وجود داشت، به اشتباه یاقوت سرخ خوانده می شد. بنابراین این تصور به وجود می آمد که چون توسط خاندان های سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفت، بنابراین قیمت زیادی داشته و بسیار گرانبها می باشند. این جواهرات بزرگ قرمز رنگ از طرف پادشاهان غالبا در تاج ها، نیم تاج هاف گردنبندها و دیگر جواهرات خاندان های سلطنتی به کار می رفت.

بزرگترین مجموعه از این اسپینل های قرمز رنگ بزرگ در جواهرات سلطنتی و ملی ایران به چشم می خورد. همچنین همانگونه که بارها در مقالات متعدد ذکر شد، دربار بریتانا نیز از این اسپینل های مشهور و بزرگ در جواهر خود، بسیار دارد. از جمله می توان به یاقوت سرخ تیمور و یاقوت سرخ شاهزاده سیاه اشاره کرد که گمان می رفت که این دو گوهر ارزشمند قرمز رنگ یاقوت باشد، درحالیکه اسپینل هستند.

یاقوت سرخ کاترین کبیر به وزن 398.72 قیراط پس از اسپینل ستون سامری 500 قیراطی، دومین اسپینل بزرگ در دنیا است. سومین اسپینل نیز یاقوت سرخ تیمور به وزن 361 قیراطی بوده که در جواهرات سلطنتی انگلستان به چشم می خورد.

منبع مقاله:

سایت ewelry-blog.internetstones

مقاله بفرستید، جایزه بگیرید

سیترین
یاقوت کبود بهبود سازی نشده
حجرالدم
17 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *