عضویت در کانال تلگرام آرگو

یاقوت کبود عظیم یافت شده در مزارع پیاز سریلانکا

یاقوت های کبود داستانی طولانی در سریلانکا دارند. در زمان های گذشته، این جزیره به نام راتنا – دوئیپا به معنای جزیره گوهر، شناخته می شد. تا اینکه تاجران عرب در قرون وسطی در این ناحیه گرد آمدند تا دریابند که جواهرات سرندیپ (نام باستانی دیگر برای سریلانکا) چیست. بسیاری از گوهرهای شگفت انگیز یافت شده در سریلانکا در تاج ها و لباس های خاندان های سلطنتی اروپا به کار می رفت.

گنجینه می تواند درهر منطقه ای حتی در نقاط غیرقابل تصور یافت شود. به عنوان مثال می توان از یاقوت کبود 2500 قیراطی نام برد که اخیرا در مزارع پیاز درنزدیکی منطقه ای به نام پلونارووا (منطقه ای باستانی واقع در قلب سریلانکا) از زمین استخراج شد. اندازه این یاقوت کبود غیر قابل تصور است. این یاقوت کبود 2500 قیراطی که معادل 500 گرم می باشد، گوهری قیمتی است به اندازه یک سیب.  این آبی عظیم قرار است اکنون به مبلغ هزاران دلار امریکا به حراج گذاشته شود.

بزرگترین یاقوت کبود ستاره ای

بزرگترین یاقوت ستاره ای آبی در جهان، به نام ستاره آدام، توسط صاحبش در کلومبو در ژانویه 2016 به نمایش گذاشته شد. تاجر سنگ سریلانکایی که صاحب این گوهر بزرگ است تصمیم دارد این گوهر عظیم و زیبا را به مبلغ 300 میلیون دلار به فروش برساند.

یک یاقوت ستاره ای آبی رنگ به وزن 1404.49 قیراط یافت شده در راتناپورا واقع در مرکز سریلانکا نیز در ژانویه به حراج گذاشته و با قیمتی بین 175 میلیون تا 300 میلیون دلار امریکا ارزش گذاری شد.

برخلاف شفافیت کلاسیک یاقوت کبود ها، این ستاره های آبی ظاهری مات (اپک) دارد اما زمانیکه نور به صورت مستقیم وارد آن شود، ساختار درونی کریستالی آن سبب می شود که نور به شکل 6 یا 12 نقطه ستاره ای ظاهر شود. این پدیده را در اصلاح پدیده ستاره ای می خوانند.

براساس گفته های یابندگان و جویندگان سنگ های قیمتی، یاقوت های کبود منبع اصلی درآمد خارجی دولتمردان سریلانکایی به حساب می آید. در هر صورت خریداران سنگ های قیمتی برای خرید گوهرهای سریلانکا باید بسیار دقت نمایند. سنگ های تقلبی بسیار زیاد در این جزیره وجود دارد و بسیاری از خریداران فریب خورده و شیشه های رنگ شده یا سنگ های نیمه قیمتی بهبود یافته شده را به عنوان یاقوت های کبود خریداری می کنند.

منبع مقاله:

سایت lonelyplanet

مقاله بفرستید جایزه بگیرید.

تجارت سنگ های قیمتی در ایران
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *